Jak na toho vašeho miláčka? :)

30. října 2009 v 22:15 | nescafola |  Péče o shi-tzu
Nutno podotknout, že ačkoliv shi-tzu není pes, který by potřeboval speciální výcvik, i tenhle pejsek se dá "zkazit či rozmazlit". Proto z vlastní zkušenosti doporučuji naučit pejska základní povely a poslušnost a ukázat vašemu psímu miláčkovi, kdo je tady pánem. ;)

Hierarchie v rodině
Každý pes, se může proměnit v malého ďáblíka, který vám nadělá spoustu potíží. Váš pes by měl mít jasno v tom, kdo je v rodině pánem a jaká je jeho pozice. Mohlo by se totiž stát, že vás váš pes nebude akceptovat při zadávání povelů, nebo že na vás bude dokonce vrčet, když se mu něco nebude líbit.
Pes, ačkoliv ho jistě milujete a je to "člen rodiny" by měl mít jasné místo kde bude spát a neměla by to být vaše postel. Podobná pravidla by měla platit, když se celá rodina sejde u televize - pes by na pohovce s vámi sedět neměl.
Při obědě psovi nic nedávejte. Svou "porci" by měl dostat až všichni členové rodiny dojedí. Nakonec, ve smečce také nejprve jedí výše postavení jedinci.

I když je shi-tzu celkem bezproblémové plemeno, i tak byste měli na toto dát pozor. Každý pes se dá pokazit, a stejně je to i u "šicáků" :)


Zákládní povely
Ať se jedná o shi-tzu nebo o bernardýna, základní povely by ěl ovládat každý pes. V krizových situacích, kterým se nevyhne nikdo, se vám povely hodit budou. A které že to vlastně jsou?

Sedni! - Pes přeruší veškerou akci a sedne si.
Lehni! - Pes přeruší veškerou akci a lehne si.
Ke mně - Pes přeruší veškerou akci, příjde k vám a sedne si.
K noze - Pes si stoupne vedle vaší levé nohy, používáme za chůze.
Stůj! - Pes se zastaví a stojí na místě.
Nesmíš! - Pes přeruší veškerou akci.
Fuj! - Pokud bes bere něco do tlamy, očichává Bůh ví co apod. :)

Pokud jsem na nějaké zapomněla, přivítám, pokud mi dáte vědět.

Samozřejmě, že toto nejsou jediné povely, které psa můžete naučit. V podstatě můžete svého psa naučit cokoliv avšak pozor! Psí slovník je omezený, proto mějte pro "jednu věc" jen jeden výraz. Dbejte na to, aby každý člen rodiny dával psovi povel stejným způsobem, aby váš miláček nebyl zbytečně zmatený.
A jak svého psa povely naučit? Je mnoho způsobů a profesionální trenéři psů se snaží stále vymýšlet nové a dokonalejší způsoby. O způsobech výcviku se můžete více dočíst zde >>


Péče o srst
Shi-tzu je plemeno dosti náročné na srst. U štěněčí srsti se vám možná bude zdát, že to tak hrozné není, ale čím je váš pejsek starší, tím je důležitější, aby byl jednou za den pořádně vyčesaný. Pokud se ale stane, že vašemu pejskovi srst zplstnatí, nepanikařte. Pomalu, tak,

abyste pejska netahali zašmodrchaný uzlík srsti ročesejte a v budoucnu se na toto místo při rozčesávání speciálně zaměřte.
Pokud jdete s vaším psíkem na delší procházku do lesa, je důležité ho po procházce pořádně vyčesat!
Pejskům tohoto krásného plemene, roste srst na nose směrem nahoru. Díky tomu srst "šicákům" občas leze do očí, což vede k slzení a bolesti. Proto se srst upevňuje gumičkou. Nedoporučuji srst zapínat tzv. dráčky, alespoň my jsme s nimi měli špatné zkušenosti (pejska dráždily, strhával si je a to vedlo mnohdy k tomu, že si vytrhal celé chomáčky chloupků :( )
Koupat byste vašeho psa měli +- jednou za 14 dní, ale záleží spíše na tom, jak je pejsek špinavý, také v jakém prostředí žije, na krmivu a na mnoha dalších faktorech, takže toto je velice individuální (já osobně svého psa koupu jednou týdně a vyhovuje nám to).


Péče o citlivé oči
Nejedná se o nic složitého. Protože však mají tito pejsci oči citlivé a často dochází k nadbytečnému slzení, měla by se jejich očka sem tam přetřít vatičkou s borovou vodou, někdy se používá i převařevá voda. Borovou vodu seženete v lékárně. Pokud však chcete, aby péče o vašeho pejska byla zcela profesionální, můžete používat některé z výrobků k tomuto účelu speciálně vyrobených - je jich celá řada.

Napsala: nescafola (c) 2009 Fotky: necafola (c) 2009
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama