Jak učit povely

30. října 2009 v 22:49 | nescafola |  Výcvik
Je několik způsobů jak psa naučit povelů. Ovlivnit chování psa je nejsnazší do 2 let jeho věku.Výchova psa probíhá již ve chvíli, kdy si ho donesete domů od feny. Štěně se musí co nejdříve naučit respektovat všechny členy rodiny, která s ním žije a se kterou je v kontaktu. Musí se odnaučit tvrdohlavosti a sobectví. Dosud musel o svou přízeň bojovat se sourozenci, proto se mu musí dát najevo, že jeho nynější postavení je "výsadní" a že se s ostatními členy rodiny nebojuje. Samozřejmě lze vychovávat i psa staršího, jen může jeho učení trvat o trochu déle. Pokud se to štěně nenaučí, bude mít pocit, že má navrch a v dospělosti s ním tak budou problémy. To platí zvláště u dominantnějších plemen. Pes se musí naučit, že pánem jste vy!Trénování clickerem
Klikr je nejen malá a užitečná pomůcka na výchovu a trénování psa. Je to zároveň způsob výcviku, který je založený na pozitivní motivaci. Díky tomu se pes učí rychleji, ochotněji a nemůže se stát, že by se mu nechtělo cvičit. Trénink je pro psa i psovoda příjemným zážitkem a zábavou.


Historie clickeru
Do roku 1950 byla jediná metoda výcviku tzv. metoda cukru a biče, tedy pokud se zvíře zachovalo správně, dostalo pamlsek, když ne, bylo potrestáno. V roce 1950 začali manželé Brelandovi pracovat v zábavním parku v Marinelandu v jižní Kalifornii jako trenéři delfínů a kosatek. Bylo ale obtížné trestat zvířata okamžitě po neuposlechnutí povelu a metoda cukru a biče byla tím pádem neefektivní. Brelandovi proto vymysleli nový způsob výcviku. Po správně provedeném povelu následovalo písknutí na píšťalku a pamlsek. Kosatky i delfíni se touto metodou učili velmi rychle. O několik let později se tato nová metoda začala aplikovat na psy a postupem času se píšťalka změnila na dnes známý klikr.


Jak clicker funguje?
Klikr funguje na jednoduchém principu podmíněného reflexu. Pes se naučí, že kliknutí = pochvala. Výcvik klikrem neznamená, že pes už nebude nikdy dostávat pamlsky nebo že už ho psovod nebude chválit slovně. Kliknutí jen psovi v průběhu výcviku ukáže, že se chová správně a není potřeba ho chválit pokaždé, což někdy může psa rozptylovat. Psi se za nevhodné chování netrestají, pouze se odměňují, když udělají něco správně.


Jak trénovat pomocí clickeru?
  • Vyberte nějaký pamlsek, který má Váš pes rád - např. kousky sýru, masa, drobnější vařené těstoviny apod.
  • Klikněte klikrem a dejte psovi pamlsek. Postup několikrát opakujte, dokud si pes nespojí, že klik = pamlsek.
  • Nechte psa, aby sám objevil chování, za které dostane kliknutí a odměnu. Např. když půjde k Vám nebo si sedne, odměňte ho. Zanedlouho si odměnu bude "vynucovat" opakováním těchto činností. Poté začněte připojovat slovní povel.
  • Až pes zvládne nějaký cvik splnit na povel, můžete tento cvik začít vylepšovat. Např. až si na povel lehne, klikněte až po chvíli, aby se naučil ležet delší dobu. Vypilovávejte pokaždé jen jeden povel a teprve až daný cvik zvládne, přejděte k dalšímu.
  • Při tréninku klikejte vždy v průběhu požadovaného chování. Například, když zavelíte "Ke mně!", klikněte v době, kdy k Vám pes běží, ne až bude sedět před Vámi.
  • Pokud chcete psa pochválit více, ke kliknutí připojte další odměnu: pohlazení, pamlsek nebo hračku. Odměny střídejte, aby si pes nikdy nebyl jistý, co dostane.
  • Když pes povel nesplní, je to tím, že se jej ještě pořádně nenaučil, a proto se na něj za to nezlobte. Žádný pes není dokonalý, takže i perfektně vycvičený pes může někdy udělat chybu. Pokud pes sice povel splní, ale nevypadá to tak, jak byste si to představovali, neklikejte a povel zopakujte (např. když si pes lehne nakřivo, udělejte několik kroků vpřed a cvik zopakujte).

Výhody clickeru
  • Kliknutí zní vždycky stejně, nezáleží na náladě psovoda.
  • Díky pozitivnímu přístupu se pes bude učit rád a rychleji.
  • Klikr vylepšuje vztah psovoda se psem, protože psovod psa netrestá.
Článek: hafici.czVýcvik psa pouhým pohledem
Oční kontakt je velice populární především v Holandsku a Německu, ale díky komunikaci mezi kynology se šíří i k nám. V posledních letech v České republice proběhlo několik seminářů pod vedením pana Franse Slamana. Tento člověk pochází z Holandska a kynologii se věnuje již 30 let. Frans Slaman se zúčastnil Mistrovství světa ve sportovní kynologii a nyní už více než 15 jeho žáků se nominovalo také. Semináře pořádá nejen v Evropě, ale i v Africe a Americe.

Nechci tu zabíhat do detailů, které se člověk dozví na semináři. Spíše bych ráda vysvětlila podstatu tohoto způsobu výcviku. Hlavní myšlenkou této metody je, že pokud mě pes pozorně sleduje, tak se mi s ním lépe komunikuje a je připraven na výcvik. Je logické, že pokud pes sleduje více okolí než mě, tak ho moc věcí nenaučím!

Tento princip snadno pochopí štěně stejně jako dospělý pes. Základní pozicí je pes sedící před psovodem a hledící mu pozorně do očí. Jak toho ale docílíme? Vhodné je začít doma, před krmením. Stoupnout si zády např. ke stolu, na který si položím misku s pejskovou večeří. Vezmeme několik granulek do ruky a ukážeme je pejskovi - v zavřené dlani, tak aby je cítil, ale nemohl je sníst. Pak ho posadíme před sebou a ruku dáme volně podle těla i s pamlsky. Samozřejmé je, že pejsek se nám nebude dívat do očí, ale na ruku. Rozhodně mu to ale nebudeme ulehčovat tím, že ruku s pamlsky dáme do úrovně očí! Pes je dost inteligentní na to, aby tuto novou hru za chvíli pochopil i bez zjednodušování, které je spíše kontraproduktivní. Sedícího pejska oslovíme jménem a můžeme přidat povel, jako např. kuk, tady a podobně. Jakmile se na nás pejsek podívá, byť i jen na zlomek vteřiny, dostane pamlsek a hodně ho pochválíme. To několikrát opakujeme a pak necháme pejska v klidu sníst zbytek krmení. Až toto pejsek pochopí, tak cvik provádíme s pamlsky na procházce. Nejdříve v klidném prostředí a později i mezi lidmi. Volíme stále rušnější prostředí, aby si pejsek zvykl sledovat nás v jakékoliv situaci, hned jako ho oslovíme. Po několika lekcích přidáme i povely "ANO" a "NE". Pokud se nám pejsek dívá do očí, řekneme ANO a pak ho teprve pochválíme. Pokud se dívá jinam, tak jen řekneme NE a znovu ho oslovíme. Je to pro psa naprosto přirozené a nenásilné, k ničemu ho nenutíme. Jen podporujeme jeho žádoucí chování.

Myslím, že tato metoda je velice vhodná jako základ pro mnoho psích sportů i pro výchovu štěněte. Naučíme pejska jasným signálům, z kterých pozná, jestli se chová správně nebo ne. Princip je dosti podobný využití klikru. Jen místo kliknutí přijde naše ANO. Výhodou je, že potřebujeme jen pamlsky. Nejenže pes ví, jestli se chová správně, ale zároveň se naučí nás opravdu pozorně vnímat. Jakýkoliv výcvik je pak mnohem snazší.

Článek: hafici.cz
 


Komentáře

1 Mrs.B@rbie.Kiwi Mrs.B@rbie.Kiwi | Web | 30. října 2009 v 22:59 | Reagovat

hojíQ nechceš jujknout na můj blog???Jestli ano budu ti moc vděčná.fakt pp a hezo bloček

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama