Jak správně čistit psovi uši

28. prosince 2009 v 12:07 | nescafola |  Psi obecně
Péče o uši psa je u různých plemen velmi rozličná, záleží na stavbě a postavení ucha a také na prostředí, ve kterém pes žije a genetických dispozicích. Sluch je pro psa jedním z nejdůležitějších smyslů, sluchové ústrojí je velmi citlivé a při nesprávném způsobu čištění nebo absolutním vynechání ušní hygieny může pejska postihnout nepříjemný zánět zvukovodu a plísně.Nejvíce zranitelné a náchylné jsou uši přilehlé, mikrobům se daří ve vlhkých teplých místech. Sklopené uši, které nemají jakým způsobem větrat, jsou tak pro parazity a mikroby velmi oblíbeným místem na rozmnožování. Pes se vztyčenýma ušima není na ušní záněty tolik náchylný, výhodou vztyčených uší je dobré odvětrávání, uši snadněji vyschnou a netvoří se v nich plísně. Navíc jsou stále "na očích" a jakékoli známky nemoci jsou okamžitě vidět.

Na čištění uší je třeba psa zvykat již odmala, prohlídka uší pro něj není nejpříjemnější a mohl by se bránit. Čím dříve si pes na čištění zvykne, tím lépe. Uši by se měly prohlížet po každé větší procházce v přírodě, protože psům se do uší mohlo dostat bahno, písek, voda nebo například semena trav. Uši by se měly prohlížet minimálně jednou měsíčně. Pokud bude na vnitřní straně boltce a v záhybech ústících ke zvukovodu špína, je nejvyšší čas ucho vyčistit. Když se v uchu nahromadí více špíny, velmi špatně se čistí, proto je třeba takovým situacím předcházet. Je-li ucho čisté, zbytečně ho nečistíme, abychom ho neodmastili a neničili tak jeho přirozenou ochranu.

U psů se sklopenýma ušima je důležité pravidelné odvětrávání, nejjednodušší je svazovat psům uši gumičkou při každém krmení, zabrání se tím i máchání uší v misce.

Srst zarostlou do zvukovodu je třeba protrhávat a zastřihávat, srst sice působí jako štít před vnějšími nečistotami, ucho však nesmí být příliš zarostlé. Nezkušení majitelé by měli tento úkon raději přenechat odborníkům.


Při čištění uší ucho pevně držíme, aby pes nemohl cuknout a ublížit si. Ucho je třeba nejdříve důkladně prohlédnout, zdá-li se být čisté, pouze do uší nakapeme ušní kapky. Pokud ucho potřebujeme vyčistit důkladněji, necháme psa, aby si kapky z ucha vyklepal, nečistoty zůstanou kolem zvukovodu na boltci a srsti ucha. Zvukovod čistíme vatovou tyčinkou krouživými pohyby směrem ven, ucho dočistíme hygienickým ubrouskem. Bez kapek se ucho čistí podobným způsobem, špína se ze záhybů ucha dostane vatovou tyčinkou mírně namočenou v oleji. Poté ucho překlopíme a dočistíme vatovým tamponem a olejem nebo hygienickým ubrouskem. Nakonec ucho otřeme suchým ubrouskem nebo tamponem.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama