Jak správně zastřihávat psí drápky

28. prosince 2009 v 11:55 | nescafola |  Psi obecně
Už při koupi štěněte si nechte od chovatelů poradit, jak provádět správnou psí pedikúru. Nejlépe je navyknout svého miláčka od štěněcího věku na všechny kosmetické procedury. Ze své praxe znám psy, kteří chodí na stříhání drápků k veterináři. Taková je s nimi potíž. Pokud máte doma malé nebo trpasličí plemeno, není péče o drápky nijak složitá. Stačí kvalitní kleštičky na nehty, zkušenost a šikovnost. A taky trpělivost pejska. U velkých plemen jsou důležité správně dimenzované kleště a zase šikovnost a zkušenost. Při práci s málo silnými kleštičkami můžete drápek polámat či rozštěpit a způsobit tak psovi bolestivé zranění. V prodejnách s potřebami pro zvířata už najdete všechny pomůcky přesně pro velikost vašeho psa.Stejně jako péče o psí uši patří starost o drápky k pravidelným úkolům majitele. Pokud se pes dostatečně pohybuje po různorodém terénu, obrousí se dorůstající drápky většinou samy. U velmi pohyblivých psů může dojít k obroušení až "do živého" nebo ke zlomení drápku, což může vést k různým špatně se hojícím zánětům a kromě toho jde o dosti bolestivé záležitosti. Ale u pejsků čistě domácích, kteří se hned přede dveřmi vyvenčí a zas jdou na gauč, je nutné drápky pravidelně zastřihovat. Může se totiž stát, že dojde k překřížení příliš dlouhých drápků nebo zachycení za nerovný terén a v důsledku toho k bolestivému natažení šlach v záprstí. Vyžaduje to pak léčbu a klidnící injekce. Takže radši tomu předejděte pravidelnou kontrolou a péčí.

Malého psa si klidně vezměte na klín. Velkého psa při stříhání předních tlapek posaďte, zadní stříhejte ve stoje. Je dobré fixovat ostatní nožičky, které právě nestříháte nebo naučit poslušnosti a zamezit boji o nesvobodnou tlapku. Stříhanou tlapku uchopte pevně ale ohleduplně do jedné ruky a přiložte kleštičky na drápek. Důležité upozornění: pozor na přechod neživého drápku do místa, kde už začíná živá tkáň. U světlých drápků ho lze rozeznat velmi dobře, protože živá tkáň je pod drápkem růžová. U tmavých drápků se musíte důkladněji podívat a při nejistotě raději stříhat méně. Radši stříhat častěji, než se splést a psa zranit.

Kapitola sama pro sebe je stříhání pátých prstů (paspárků) vyrůstajících tak vysoko, že na ně pes nedošlapuje. Právě proto drápky rostou bez zábran, můžou se i různě kroutit a případně i zranit kůži, kterou mají na dosah. I tyhle drápky se dokážou bolestivě zlomit. Při stříhání upozorňuji na obzvláštní citlivost psa na dané partie.

Při stříhání drápků svého psa buďte sami v klidu a pohodě, hodně ho chvalte. Nezaškodí pamlsek na závěr.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama